Noutati Facebook

View on Facebook
View on Facebook

2 weeks ago

Clubul Sportiv Dragonul Baia Mare
View on Facebook

👊DRAGON GYM👊 un nou spatiu modern de antrenament dotat cu echipamente adecvate.Va asteptam sa intrati in marea familie a "dragonilor" baimareni.

👊🥋Sportivii sunt pregatiti de catre antrenor emerit prof. Dan Goron 6 dan 🥋👊
ANTRENAMENTELE SE FAC PE TOATA PERIOADA VERII

👊Incepand din 5 august se fac inscrieri pentru grupele de varsta 5-7 ani, 8-10 ani, 11-13 ani, 14-18 ani, + 18 ani👊

TAEKWON-DO I.T.F = SPORT = ARTA MARTIALA = SANATATE = DISCIPLINA = RESPECT = INCREDERE = SPIRIT DE ECHIPA = EDUCATIE !!!
... See MoreSee Less

View on Facebook
View on Facebook
VICECAMPION MONDIAL (medalie de argint) la tehnici speciale echipa juniori

VICECAMPION MONDIAL (medalie de argint) la tehnici speciale echipa juniori

😀😀 Alex Ivasuc = VICECAMPION MONDIAL (medalie de argint) la tehnici speciale echipa juniori 1 la aceasta editie a Campionatului Mondial de Taekwon-do ITF , 9-16 oct. 2017 Dublin, Irlanda.
Sportivul , component al lotului national este legitimat la Clubul Sportiv Stiinta-Dragonul Baia Mare fiind pregatit la club de catre antrenor emerit prof. Dan Goron 5 dan si antrenor Monica Goron 5 dan.

 

Campionatul European de Taekwon-do I.T.F 20-23 aprilie 2017 în Sofia (Bulgaria)

Campionatul European de Taekwon-do I.T.F 20-23 aprilie 2017 în Sofia (Bulgaria)

Campionatul European de Taekwon-do I.T.F. pentru juniori 1 și seniori, s-a desfasurat in perioada 20-23 aprilie 2017 în Sofia (Bulgaria). La competiție au participat 591 sportivi din 29 țări obtinandu-se de catre delegatia Romaniei 25 medalii I-III şi 11 locuri IV-VI.
Din lotul national au facut parte si cei 3 sportivi legitimati la Clubul Sportiv Stiinta-Dragonul Baia Mare : Beatrix Popa, Cosmin Zetea si Alex Ivasuc.
Antrenorul emerit prof. Dan Goron 5 dan a participat la aceasta importanta competitie europeana in calitate de antrenor al Lotului National de Taekwon-do ITF.
La club sportivii sunt pregatiti de catre antrenor emerit prof. Dan Goron 5 dan si antrenor psiholog Monica Goron 5 dan.
Dupa multa munca, multe ore de antrenament si multe sacrificii sportivii baimareni componenti ai delegatiei Romaniei la acest Campionat European au obtinut urmatoarele rezultate :

Popa Beatrix
• Locul 1 – campioana europeana – tehnici speciale echipa junioare 1
• Locul 1 – campioana europeana – spargere forta echipa junioare 1
• locul 3 – medalie de bronz – tehnici speciale individual junioare 1
• locul 5 – lupta individual – 60 kg junioare 1
• locul 6 – spargere de forta individual junioare 1

Zetea Cosmin
• Locul 2 – vicecampion european – spargere forta echipa seniori
• locul 4 – spargere de forta individual seniori

Ivasuc Alex
• Locul 1 – campion european – tehnici speciale echipa juniori 1
• locul 3 – medalie de bronz – tehnici speciale individual juniori 1

Campionatul Național de Taekwon-Do I.T.F

Campionatul Național de Taekwon-Do I.T.F

În perioada 10-12 martie 2017, CS Stiinta-Dragonul Baia Mare a participat la Campionatul Național de Taekwon-Do I.T.F pentru juniori III, II, I și seniori competitie organizata de catre Federația Romană de Taekwon-do I.T.F în colaborare cu Clubul Sportiv Kwang-Gae Iasi.
Campionatul a fost unul de mare importanţă pentru Taekwon-do-ul românesc, stabilind campionii naţionali pe anul 2017 în vederea formării Lotului Național care va reprezenta țara noastră în acest an la Campionatul European de Taekwon-do ITF din Sofia (Bulgaria) respectiv Campionatul Mondial de Taekwon-do ITF , Dublin (Irlanda)
Competitia s-a desfășurat la Sala Polivalentă din Iași participand 341 de sportivi de la 19 cluburi sportive din România pe cele 5 probe de concurs: tull (individual și echipe), luptă (individual și echipe), tehnici speciale (individual și echipe), spargeri forță (individual și echipe) și luptă tradițională.
CS Stiinta-Dragonul Baia Mare, a participat la acest Campionat Național cu 2 antrenori (Dan Goron 5 dan, Monica Goron 5 dan); 21 sportivi si 6 arbitri (Dan Goron 5 dan, Remus Catricicau 4 dan, Paula Candea 2 dan, Beatrix Popa 2 dan, Dorin Popa 1 dan, Victor Rohian 1 dan ), reusind sa obtina 28 de medalii (11 medalii de aur + 9 medalii de argint + 8 medalii de bronz)

Rezultatele au fost următoarele:

1 Popa Beatrix cel mai bun sportiv junior 1
1 Popa Beatrix tehnici speciale individual junioare 1
1 Popa Beatrix spargere de forta individual junioare 1
1 Popa Beatrix lupta individual junioare 1 – 65 kg
2 Popa Beatrix tull ind. junioare 1 centuri negre 2 dan
1c Popa Beatrix tull echipa juniori 1+juniori 2
1c Popa Beatrix tehnici speciale echipa junioare 1
2c Popa Beatrix spargere echipa junioare 1
1 Ivasuc Dora tehnici speciale individual junioare 2, 12-14 ani
1 Ivasuc Dora lupta individual junioare 2, 12-14 ani, – 50 kg
1 Ivasuc Dora tull ind. junioare 2 centuri negre 1 dan
1c Ivasuc Dora tull echipa juniori 1+juniori 2
1c Ivasuc Dora tehnici speciale echipa junioare 1
3c Ivasuc Dora tull echipa junioare 2 + junioare 3
1 Zetea Cosmin spargere de forta individual seniori
2c Zetea Cosmin spargere echipa senori
1 Candea Paula tull ind. senioare centuri negre 2 dan
2 Candea Paula tehnici speciale individual senioare
2 Takacs Maria tehnici speciale individual junioare 2
2 Takacs Maria lupta ind. junioare 2, 12-14 ani, – 58 kg
1c Takacs Maria tull echipa juniori 1+juniori 2
3c Takacs Maria tull echipa junioare 2 + junioare 3
2 Catricicau Remus tull ind. seniori centuri negre 4-6 dan
2c Catricicau Remus spargere echipa senori
2 Ivasuc Alex tehnici speciale individual juniori 1
3c Ivasuc Alex spargere de forta echipa juniori 1
3c Ivasuc Alex tehnici speciale individual juniori 1
2 Lihet Nistorina tull ind.centuri colorate junioare 2
1c Lihet Nistorina tull echipa juniori 1+juniori 2
3c Lihet Nistorina tull echipa junioare 2 + junioare 3
2 Goron Alex tehnici speciale individual juniori 3, – 10 ani
3 Tomut Anda tehnici speciale individual junioare 2
1c Tomut Anda tehnici speciale echipa junioare 1
3c Tomut Anda tull echipa junioare 2 + junioare 3
3 Ujlaki Orsolya lupta individual junioare 1, + 65 kg
1c Ujlaki Orsolya tull echipa juniori 1+juniori 2
2c Ujlaki Orsolya spargere echipa junioare 1
3 Rohian Victor lupta individual juniori 1, – 56 kg
3c Rohian Victor spargere de forta echipa juniori 1
3c Rohian Victor tehnici speciale individual juniori 1
2c Popa Dorin spargere echipa senori
2c Frixeni Sorin spargere echipa senori
3 Frixeni Szerena tull individual centuri colorate jun 3, 10-12 ani
3c Frixeni Szerena tull echipa junioare 2 + junioare 3
1c Vicas Talida tull echipa juniori 1+juniori 2
1c Vicas Talida tehnici speciale echipa junioare 1
2c Vicas Talida spargere echipa junioare 1
2c Oros Christian spargere echipa senori
3c Oros Christian spargere de forta echipa juniori 1
3c Oros Christian tehnici speciale individual juniori 1
3c Iustin Cristian spargere de forta echipa juniori 1
3c Iustin Cristian tehnici speciale individual juniori 1

Locul obtinut
3 Clasament General pe Echipe la Seniori
4 Clasament General pe Echipe la Juniori 1
6 Clasament General pe Echipe la Juniori II-III

dragonul_10-12_martie2017